Kim jesteśmy?

Jesteśmy pasjonatami muzyki dawnej – renesansowej, barokowej i pochodzącej z okresu wczesnego klasycyzmu. Ta muzyka to coś więcej, niż dziwne, zapomniane instrumenty, jelitowe struny, krótkie smyczki i kompozycje, które w naszym współczesnym świecie wielu ludziom, często nawet muzykom, mogą wydawać się proste. Ta muzyka, to synteza sztuk oraz piękno ukryte w harmonii i niebiańskich melodiach. Aby je odkryć, nie wystarczy po prostu „zagrać” – jego należy poszukiwać. I tym właśnie zajmujemy się na co dzień – podczas prób i koncertów. To piękno pragniemy także przybliżyć naszym słuchaczom – jest to nasz najwyższy cel. Dzieła znanych, mniej znanych, a czasem nawet zapomnianych kompozytorów okresu baroku, wykonywane na instrumentach historycznych, stanowią ciekawą i cenną alternatywę dla dzieł muzyki kameralnej, z którymi dzisiejsi melomani są już doskonale osłuchani.

Poznaliśmy się podczas studiów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Choć zespół powstał przy okazji realizacji jednego z przedmiotów, okazało się, że świetnie nam się współpracuje. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć naszą koncertową działalność poza środowisko akademickie. Za każdym z nas łącznie prawie 10 lat studiów, współpracujemy z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w regionie, takimi jak Opera Nova czy Filharmonia Pomorska.  Choć w naszym życiu zawodowym stykaliśmy się z wieloma gatunkami muzycznymi, począwszy od muzyki folkowej, poprzez tzw. klasyczną, a skończywszy na rozrywkowej,to właśnie muzyka dawna zauroczyła nas, przywiązała i popchnęła do wspólnej pracy.

Skąd wzięła się nazwa zespołu? Inégalité w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza „nierówność”. W terminologii muzycznej jest to specyficzny dla barokowej muzyki francuskiej sposób grania równych wartości rytmicznych – gra się je „nierówno”. Podobnie „nierówni”, lub może raczej „różni” jesteśmy my – każdy z innym bagażem muzycznych doświadczeń i obdarzony innym temperamentem. To wszystko staramy się połączyć tak, by życiowe inégalité  zamieniło się w pełne harmonii, muzyczne piękno.

Ensemble Inégalité – Natalia Tyrańska, Irena Filuś Weronika Kulpa, Marek Przywarty